mor saç

Kullanım örnekleri

mor saç
purple hair
icon arrow

purple

Phonetic: "/ˈpɜː(ɹ).pəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A colour/color that is a dark blend of red and blue; dark magenta.


Definition: (colour theory) Any non-spectral colour on the line of purples on a colour chromaticity diagram or a colour wheel between violet and red.


Definition: Cloth, or a garment, dyed a purple colour; especially, a purple robe, worn as an emblem of rank or authority; specifically, the purple robe or mantle worn by Ancient Roman emperors as the emblem of imperial dignity.

Example: to put on the imperial purple


Definition: (by extension) Imperial power, because the colour purple was worn by emperors and kings.


Definition: Any of various species of mollusks from which Tyrian purple dye was obtained, especially the common dog whelk.


Definition: The purple haze cultivar of cannabis in the kush family, either pure or mixed with others, or by extension any variety of smoked marijuana.


Definition: Purpura.


Definition: Earcockle, a disease of wheat.


Definition: Any of the species of large butterflies, usually marked with purple or blue, of the genus Basilarchia (formerly Limenitis).

Example: the banded purple


Definition: A cardinalate.

icon arrow

purple

Phonetic: "/ˈpɜː(ɹ).pəl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To turn purple in colour.


Definition: To dye purple.


Definition: To clothe in purple.

icon arrow

purple

Phonetic: "/ˈpɜː(ɹ).pəl/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Having a colour/color that is a dark blend of red and blue.


Definition: Not predominantly red or blue, but having a mixture of Democrat and Republican support, as in purple state, purple city.


Definition: (in Netherlands and Belgium) Mixed between social democrats and liberals.


Definition: Imperial; regal.


Definition: Blood-red; bloody.


Definition: (of language) Extravagantly ornate, like purple prose.


Definition: (of a sector, lap, etc.) Completed in the fastest time so far in a given session.

icon arrow

purple

Phonetic: "/ˈpɜː(ɹ).pəl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A recreational drug based on cough syrup, popular in the hip-hop community in the southern United States.

icon arrow

hair

Phonetic: "/heː/"

Part Of Speech: noun


Definition: A pigmented filament of keratin which grows from a follicle on the skin of humans and other mammals.


Definition: The collection or mass of such growths growing from the skin of humans and animals, and forming a covering for a part of the head or for any part or the whole body.

Example: In the western world, women usually have long hair while men usually have short hair.


Definition: A slender outgrowth from the chitinous cuticle of insects, spiders, crustaceans, and other invertebrates. Such hairs are totally unlike those of vertebrates in structure, composition, and mode of growth.


Definition: A cellular outgrowth of the epidermis, consisting of one or of several cells, whether pointed, hooked, knobbed, or stellated.

Example: Internal hairs occur in the flower stalk of the yellow frog lily (Nuphar).


Definition: A locking spring or other safety device in the lock of a rifle, etc., capable of being released by a slight pressure on a hair-trigger.


Definition: Haircloth; a hair shirt.


Definition: Any very small distance, or degree; a hairbreadth.

Example: Just a little louder please—turn that knob a hair to the right.


Definition: Complexity; difficulty; quality of being hairy

icon arrow

hair

Phonetic: "/heː/"

Part Of Speech: verb


Definition: To remove the hair from.


Definition: To grow hair (where there was a bald spot).


Definition: To cause to have hair; to provide with hair


Definition: To string the bow for a violin.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!