renchido

Kullanım örnekleri

renchido
foundations
icon arrow

foundations

Phonetic: "/faʊnˈdeɪʃənz/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of founding, fixing, establishing, or beginning to erect.

Example: The foundation of his institute has been wrought with difficulty.


Definition: That upon which anything is founded; that on which anything stands, and by which it is supported; the lowest and supporting layer of a superstructure; underbuilding.


Definition: The result of the work to begin something; that which stabilizes and allows an enterprise or system to develop.


Definition: In solitaire or patience games, one of the piles of cards that the player attempts to build, usually holding all cards of a suit in ascending order.


Definition: The lowest and supporting part or member of a wall, including the base course and footing courses; in a frame house, the whole substructure of masonry.

Example: The foundations of this construction have been laid out.


Definition: A donation or legacy appropriated to support a charitable institution, and constituting a permanent fund; endowment.


Definition: That which is founded, or established by endowment; an endowed institution or charity.

Example: The Wikimedia Foundation, Inc. is the parent organization of the Wiktionary collaborative project.


Definition: Cosmetic cream roughly skin-colored, designed to make the face appear uniform in color and texture.


Definition: A basis for social bodies or intellectual disciplines.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor! Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.